Zimowanie Boysenberrów – jak uprawiać jeżyny w zimie?

Boysenberry są krzyżówką jeżyny pospolitej, maliny europejskiej i Loganberry. Mimo że są to wytrzymałe rośliny, które rozwijają się w niskich temperaturach, w chłodnym klimacie wymagają odrobiny ochrony przed zimnem. Czytaj dalej, aby uzyskać pomocne wskazówki na temat zimowania roślin Boysenberry.

Jak dbać o Boysenberry w zimie?

Mulcz: Zimowa ochrona Boysenberry obejmuje kilka centymetrów ściółki, takiej jak słoma, suszone liście, ścinki trawnika, igły sosnowe lub drobne wióry z kory. Ściółka chroni korzenie rośliny przed wahaniami temperatury gleby, a także pomaga zapobiegać erozji podłoża, która często występuje przy dużych opadach.

Mulcz należy nakładać jesienią, po kilku silnych mrozach. Odmierz co najmniej 20 cm słomy lub 8 do 10 cm innych ściółek.

Nawóz: Nie nawozić Boysenberrów po późnej wiośnie. Nawóz wytwarza nowy, delikatny wzrost, który prawdopodobnie zostanie zniszczony podczas mrozu. Boysenberry powinny być nawożone tylko przed pojawieniem się nowego przyrostu wczesną wiosną,

Zimowanie roślin z rodziny Boysenberry w ekstremalnie zimnym klimacie

Pielęgnacja zimowa Boysenberrów jest nieco bardziej wymagająca od ogrodników w klimacie dalekiej północy. Proponuje się następujące kroki do pielęgnacji roślin, które powinny być realizowane po początku listopada:

  • Połóż łodygi Boysenberry tak, by były skierowane w jednym kierunku
  • Użyj łopaty lub motyki, aby utworzyć płytką bruzdę między rzędami
  • Połóż ziemię na łodygach
  • Wiosną należy podnieść łodygi widłami, a następnie zgrabić glebę z powrotem w bruzdy

Dodatkowa opieka w okresie zimowym

Króliki uwielbiają zimą przeżuwać Boysenberry. Jeśli jest to problem, należy otoczyć roślinę drutem. Zmniejsz ilość wody po pierwszych mrozach. Pozwoli to na utwardzenie krzewów na zimę.

3 thoughts on “Zimowanie Boysenberrów – jak uprawiać jeżyny w zimie?

  1. Jeśli ogród to Twoje hobby to nie powinieneś patrzyć pod kątem opłacalności 🙂
    Na pewno opłaca się kupować kawę i herbatę z tej strony swiatkawyiherbaty.com.pl, korzystam więc polecam.

Comments are closed.