Rośliny ogrodowe

Bez lilak (Syringa vulgaris) został sprowadzony do Europy w XVI w. i dziś należy do krzewów ogrodowych hodowanych powszechnie, a na południu Europy trafia się nawet w stanie dzikim. Bez ma liść sercowaty, ciemno-zielonej barwy, kwiaty o czterodziałkowym kielichu, koronie czteropłatkowej i dwóch pręcikach. Wraz z jesionem i południowo-europejską oliwką na leży do roślin oliwkowych. Robactwa nie atakuje dla goryczy w liściach.

Porzeczka (Ribes rubrum) jest krzewem rosnącym w stanie dzikim w całej północnej Europie i Ameryce. Kwiat ma pięć działek kielicha i pięć płatków; owoce barwy czerwonej, w innych odmianach białej lub cielisto-różowej, są zebrane w grona, łodyga zwykle pokryta kolcami.

Lak
Lak

Lak (Cheiranthus Cheiri) rośnie w stanie dzikim na południu Europy, gdzie spotyka się w miejscowościach suchych i wystawionych na słońce. Lak dziki ma kwiaty żółte, odmiana hodowana przyjmuje wszystkie odcienie – od barwy żółtej do ciemno-brunatnej. Laki doniczkowe bywają często w odmianie pełnej i wówczas mają pręcików mniej niż sześć, a znacznie więcej płatków korony.

Kosaciec (Iris germanica), niekiedy nazywany niewłaściwie lilią, ma łodygę podziemną w postaci korzeniaka, liście mieczowate. Kwiat kosaćca składa się z trzech działek kielicha, zabarwionych jak płatki korony, trzech płatków, trzech pręcików i jednego słupka o znamionach płatkowatych. Kwiat ten figuruje często na tarczach herbów jako lilia (herb Florencji, lilia Burbonów). Korzeniak kosaćca ma zapach fiołka i używa się w medycynie pod nazwą korzenia fiołkowego. Oprócz kosaćca błękitnego, opisanego powyżej i hodowanego w ogrodach, trafiają się często w stanie dzikim. Kosaciec błotny o kwiatach żółtych i kosaciec syberyjski o drobnych kwiatkach ciemno-niebieskich.

Szparagi
Szparagi

Szparag (Asparagus officinalis) należy do roślin warzywnych, znanych od czasów głębokiej starożytności i pochodzi pierwotnie ze Wschodu. Szparag jest rośliną trwałą; młode, bezlistne pędy szparagów są powszechnie znanym warzywem. Łodyga rośliny dojrzałej jest pokryta drobnymi, włoskowtymi listkami, podobnymi do igliwia drzew iglastych. Kwiaty zwykle oddzielno-płciowe zawierają po 6 działek okwiatu i 6 pręcików; owoc czerwona jagoda.

Róża centyfolia (Rosa centifolia) czyli róża stulistna ma kwiaty pełne, w których można widzieć stopniowe przejścia od pręcika do płatka. Niektóre pylniki są wydłużone i rozszerzone, zabarwione jak płatki; inne coraz to bardziej rozpłaszczają się w blaszki, na brzegu których bywa jeszcze ślad woreczka pylnikowego.

Róża stulistna pochodzi z Persji, gdzie otrzymują z niej drogi olejek różany. Dla otrzymania jednego grana olejku potrzeba kilka tysięcy kwiatów różanych.

Ogórek (Cucumis sativus) jest powszechnie uprawianą rośliną warzywną z rodziny dyniowatych. Pochodzi z Egiptu i Azji Mniejszej.

Aurykla (Primula auricula) jest roślinką alpejską, hodowaną w ogrodach w wielu odmianach od XVI w. Budowa kwiatu jak u rosnącej u nas dziko pierwiosnki.

Cebula (Allium Cepa) pochodzi prawdopodobnie ze Wschodu, liść ma pusty wewnątrz, wrzecionowaty; kwiaty zebrane w baldaszek kulistej formy.

Primulka (Primula chinensis) jest gatunkiem pierwiosnki wprowadzonym do ogrodów w ostatnich czasach. Kwiaty jej, z początku barwy liliowej, później różowe z żółtym środkiem, mają budowę podobną do dwóch gatunków, opisanych poprzednio.

Tulipan ogrodowy
Tulipan ogrodowy

Tulipan ogrodowy (Tulipa Gresneriana) jest znanym gatunkiem z rodziny liliowych. Kwiaty tulipanu wyróżniają się tym, że znamię słupka jest umieszczone na zawiązku bez szyjki. Tulipan, wprowadzony do Europy w XVI w. był w ciągu trzech stuleci ulubioną rośliną hodowców i dziś wytworzył setki odmian. Różne odmiany tulipanów szczególniej były cenione i uprawiane w Holandii.

Bratek (Viola tricolor) jest gatunkiem rosnącym dziko i uprawianym w licznych odmianach. Bratek ogrodowy jest prawdopodobnie mieszańcem kilku gatunków dzikich.

Brzoskwinia (Persica vulgaris) należy do rodziny pestkowych. Kwiat brzoskwini, podobny do kwiatu roślin różowatych otwiera się przed pojawieniem liści. Brzoskwinia pochodzi prawdopodobnie z Chin i jest drzewem owocowym, uprawianym szczególnie na południu Francji. U nas potrzebuje starannej opieki na zimę.

Pelargonia (Pelargonium zonale) jedna z najlepiej znanych roślin pokojowych, należy do rodziny bodziszkowatych i pochodzi z Przylądka Dobrej Nadziei.

Niezapominajka
Niezapominajka

Niezapominajka (Myosotis silvatica), zwana także niezabudką, a w mowie ludowej ptasim oczkiem, jest od dawna symbolem wierności i pamięci. Kwiat niezapominajki, niebieski z żółtą plamą pośrodku, łatwo poznać. Niezapominajkami obsadzają stawy ogrodowe; w doniczkach niezapominajka kwitnie gęsto przy obfitym polewaniu. Kwiaty jej przy zasuszeniu czernieją, choćby najlepiej przechowane wskutek chemicznej zmiany barwnika płatków.

Narcyz żółty (Narcissus pseudonarcissus) rośnie dziko w Europie środkowej i południowej, kwitnie o 20 dni wcześniej od gatunku białego. Narcyzy mają kwiat zwisły, z koroną o brzegu sześciodzielnym, z przykoronkiem pośrodku. Kwiaty te były w starożytności godłem wiecznego snu. Według mitu greckiego, w narcyz zamienił się młodzieniec tego nazwiska, gdy pochylony nad powierzchnią wód ujrzał w nich niespodzianie swój obraz.

Fuksja (Fuchsia) pochodzi z Ameryki środkowej i południowej. Rodzaj fuksji, znanej dziś w kilkudziesięciu gatunkach i licznych odmianach, charakteryzuje się kielichem czterodzielnym i zabarwionym, czterema płatkami korony i ośmioma pręcikami, po okwitnięciu daje owoc jagodę. Fuksja należy wraz z naszą wierzbówką do rodziny wiesiołkowych i nazwę swą zawdzięcza pamięci botanika Leonarda Fuchsa.