Przycinanie chlebowca

Chlebowiec to niezwykłe drzewo, które od wielu pokoleń służy jako ważna roślina spożywcza w klimacie tropikalnym. W ogrodzie, ten przystojny okaz zapewnia cień i piękno przy bardzo niewielkim nakładzie pracy. Jednak, jak wszystkie drzewa owocowe, chlebowiec korzysta z corocznego przycinania. Dobra wiadomość jest taka, że przycinanie chlebowca nie jest wcale takie trudne. Czytaj dalej, aby poznać wskazówki dotyczące przycinania drzew chlebowca.

O przycinaniu chlebowca

Coroczne przycinanie drzewek chlebowca sprzyja nowemu wzrostowi i utrzymuje pożądany rozmiar i kształt. Przycinanie drzewek chlebowca powinno być wykonywane co roku, poczynając od dwóch lub trzech lat. Idealny czas na przycięcie drzewa chlebowca to czas po zakończeniu zbiorów, ale przed rozpoczęciem nowego, energicznego wzrostu.

Przycinanie chlebowca jest najłatwiejsze, gdy drzewo ma nie więcej niż 6-7 m., a wielu ogrodników woli ograniczyć jego wielkość do 4-6 m. Aby utrzymać drzewo na wysokości umożliwiającej zbiór, użyj piły do przycinania lub sekatora teleskopowego.

Jeśli drzewo jest duże, należy rozważyć wynajęcie profesjonalnego ogrodnika, ponieważ przycięcie dużego drzewa jest trudne, a wypadki są częstsze. Jeśli nie jest to możliwe, poświęć trochę czasu na naukę bezpiecznych technik przycinania, zanim zaczniesz.

Wskazówki dotyczące przycinania drzewa chlebowca

Pamiętaj o bezpieczeństwie podczas przycinania drzewa chlebowca. Noś buty z zapiętymi palcami, długie spodnie, rękawice i twardy kapelusz, a także ochronę oczu i uszu.

Zdejmij energiczne gałęzie z boków i szczytów drzew. Unikaj jedynie “podsypywania” drzewa.

Należy pamiętać, że przycinanie jest uciążliwe dla drzew, a otwarte rany potrzebują czasu, aby się zagoić. Zapewnij drzewom dodatkową pielęgnację w postaci wilgoci i nawozu, aby przetrwały one okres gojenia.

Po każdym przycięciu należy nawozić chlebowiec za pomocą zrównoważonego nawozu organicznego lub komercyjnego. Przydatny jest nawóz czasowy, który zapobiega wymywaniu w miejscach, gdzie występują silne opady deszczu.

Natychmiast po przycięciu nanieść warstwę świeżego mulczu lub kompostu.

3 thoughts on “Przycinanie chlebowca

Comments are closed.