Poznaj zasady uprawy chlebowca z nasion

Chlebowiec jest pięknym, szybko rosnącym drzewem tropikalnym, który w ciągu jednego sezonu może wytworzyć ponad 200 owoców wielkości kantalupy. Skrobiowy, pachnący owoc smakuje jak chleb, ale jest bogaty w błonnik, witaminy, minerały i wysokiej jakości białko. Nic dziwnego, że chlebowiec jest ważnym źródłem pożywienia w wielu częściach świata.

Chlebowiec rozmnażany jest zazwyczaj przez pobieranie sadzonek korzeniowych lub pędów, z których powstaje drzewo identyczne z rośliną macierzystą. Inne popularne metody obejmują warstwowanie, rozmnażanie in vitro lub szczepienie. Drzewa chlebowca po zaszczepieniu wymagają bardzo niewielkiej opieki. Jeśli jesteś ambitny, na pewno możesz spróbować uprawiać chlebowiec z nasion, ale pamiętaj, że owoce nie będą rozwijać się zgodnie z typem. Jeśli jesteś zainteresowany sadzeniem nasion chlebowca, przeczytaj dalej, aby uzyskać więcej informacji na temat rozmnażania nasion chlebowca.

Jak uprawiać chlebowiec z nasion?

Usuń nasiona ze zdrowych, dojrzałych owoców chlebowca. Posadzić nasiona szybko, ponieważ gwałtownie tracą one żywotność i nie mogą być przechowywane. Wypłucz nasiona chlebowca w sitku, aby usunąć miąższ, a następnie zastosuj środek grzybobójczy lub namocz je w słabym (2%) roztworze wybielacza na 5-10 minut.

Posadź luźno nasiona w dobrze drenowanej doniczce wypełnioną odpowiednią mieszanką ziemi. Nasiona należy sadzić płytko do głębokości nie większej niż dwukrotność szerokości nasion. Podlewaj w miarę potrzeby wodą, aby mieszanka doniczkowa była lekko wilgotna, ale nigdy nie nasycona. Nie wolno dopuścić do tego, aby mieszanka wyschła.

Każdą sadzonkę należy posadzić w osobnej doniczce krótko po kiełkowaniu, które trwa zazwyczaj od 10 do 14 dni. Będziesz musiał kontynuować pielęgnację w tym pojemniku przez co najmniej rok, w tym czasie możesz sadzić młode drzewa chlebowca na zewnątrz, w jasnej, dobrze zdrenowanej glebie. Szukaj miejsca do sadzenia w częściowym cieniu.

Przed sadzeniem należy dodać garść zbalansowanego, uniwersalnego nawozu do dna otworu. Cienka warstwa mulczu pomoże utrzymać wilgotność i chłód w glebie.

3 thoughts on “Poznaj zasady uprawy chlebowca z nasion

  1. W Polsce jeszcze nie widziałem ogrodu, w którym uprawiany byłby chlebowiec. Czy nie jest tutaj dla niego za zimno?

    Kacper publikuje w staż bielsko

Comments are closed.