Powszechne choroby chlebowca – jak naprawić niezdrowe drzewo chlebowca?

Chlebowiec to tropikalne i subtropikalne drzewo, które daje mnóstwo smacznych owoców. Jeśli masz odpowiedni klimat dla tego drzewa, to jest ono wspaniałym ozdobnym i użytecznym dodatkiem do krajobrazu. Chlebowiec może jednak zostać uszkodzony przez choroby, dlatego należy być świadomym tego, co może go uszkodzić i co zrobić z chorym drzewem chlebowca.

Choroby chlebowców

Istnieje wiele chorób, patogenów i infekcji, które mogą zaatakować twoje drzewo chlebowca. Ważne jest, aby być świadomym objawów i rodzajów chorób związanych z chlebowcem, aby móc podjąć działania mające na celu uratowanie drzewa, zanim będzie za późno. Drzewo będzie mniej podatne na choroby, jeśli się nim zaopiekujesz i zapewnisz mu wszystko, czego potrzebuje, aby rosło i było zdrowe.

Jest to bardzo delikatne drzewo, więc uprawa w miejscach, gdzie temperatura spada poniżej 15 stopni Celsjusza może uczynić je podatnym na choroby. Potrzebuje także żyznej gleby, która jest głęboka i dobrze odprowadza wilgoć, a także sezonowego stosowania podstawowego nawozu.

Choroby drzew chlebowych

Niezdrowe drzewo chlebowo-owocowe nie będzie produkować wystarczająco dużo i może wręcz umrzeć. Warto wiedzieć, jakie choroby mogą dotknąć twoje drzewo, abyś mógł je odpowiednio chronić i leczyć:

Gnicie owoców chlebowca. Infekcja ma charakter grzybiczy i zaczyna wykazywać oznaki na niższych owocach. Pierwszym objawem jest brązowa plamka, która zmienia kolor na biały z zarodnikami pleśni. Zazwyczaj rozprzestrzenia się ona przez zanieczyszczoną glebę rozpryskującą się na owoce, a następnie przez wiatr. Można zapobiec gniciu owoców, przycinając z powrotem niskie gałęzie i usuwając wszystkie zaatakowane owoce, zanim zanieczyszczą resztę. Mulczowanie pod drzewem również pomaga.

Anthracnose. To kolejna infekcja grzybicza, ale w przeciwieństwie do gnicia owoców powoduje zarażenie liści. Poszukaj na liściach małych ciemnych plamek, które powiększają się, a w środku stają się szare. Infekcja może pojawić się tam gdzie owady wyrządziły szkody. Choroba ta może spowodować poważne uszkodzenia drzew, więc usuń zaatakowane gałęzie, gdy tylko je zobaczysz. Opryskiwanie może również pomóc w powstrzymaniu choroby. Ochrona drzewa przed owadami sprawi, że będzie ono mniej podatne na choroby.

Root rot. Niektóre rodzaje grzybów mogą powodować gnicie korzeni w owocach chlebowca. Rosellinia necatrix jest jednym z takich grzybów żyjących w ziemi, który może szybko zabić drzewo. Trudno go wykryć, ale może on pomóc w zapewnieniu dobrego drenażu gleby, a szczególnie młodym drzewom, które nie znajdują się w wodzie stojącej.

Insekty. Drzewa chlebowca są podatne na inwazję mączniaków, łusek i mrówek. Szukaj śladów tych owadów i w razie potrzeby używaj sprayów, aby opanować infekcje, które mogą spowodować uszkodzenia lub uczynić drzewo bardziej podatnym na infekcje grzybicze.