Podlewanie drzew figowych

Jeśli masz szczęście mieć jedno lub więcej drzew figowych w swoim krajobrazie, możesz zastanawiać się nad nawadnianiem drzew figowych; ile i jak często. Poniższy artykuł zawiera informacje o zapotrzebowaniu na wodę dla drzew figowych i o tym, kiedy należy je podlewać.

O podlewaniu drzewa figowego

Drzewa figowe rosną dziko w suchych, nasłonecznionych rejonach z głęboką glebą, jak również w rejonach skalistych. Dobrze rozwijają się w lekkich, dobrze drenowanych glebach, ale dobrze sprawdzają się również w ubogich typach gleb. Dlatego też drzewo szczególnie dobrze radzi sobie na terenach, które naśladują klimat Środkowego Wschodu i Morza Śródziemnego. Drzewa figowe mają głęboki, agresywny system korzeniowy, który przeszukuje wody gruntowe w warstwach wodonośnych, wąwozach lub przez szczeliny w skałach. Dlatego też, figowiec zwyczajny nadaje się szczególnie na sezonową suszę, ale nie oznacza to, że wolno zapomnieć o podlewaniu drzewa figowego. Podlewanie figowca powinno być dość systematyczne, zwłaszcza jeśli chcemy być wynagrodzeni dużą ilością jego soczystych owoców.

Kiedy podlewać drzewa figowe

Po zasadzeniu drzewa figowego, prawdopodobnie nie będziesz musiał go podlewać, chyba że przez dłuższy czas nie będzie dosłownie żadnych opadów. Jednak w przypadku młodszych drzew należy podjąć kroki w celu zapewnienia im odpowiedniego nawodnienia, a także dobrej warstwy ściółki, która pomoże im zatrzymać wilgoć. Figi uwielbiają być ściółkowane materiałem organicznym, takim jak ścinki trawy. Mulczowanie może również zmniejszyć występowanie nicienia. Jakie jest więc zapotrzebowanie na wodę dla drzew figowych? Ogólną zasadą jest 0,5 l. wody na tydzień w formie opadów deszczu, albo w formie podlewania. Drzewo da Ci znać, czy trzeba je podlewać poprzez żółknięcie liści i opadanie liści. Nie odkładajcie nawadniania drzew figowych do pojawienia się objawów. To tylko stresuje drzewa i narazi Cię na ryzyko uzyskania mniejszego plonu.

Jeśli nie masz pewności co do podlewania drzewa figowego, dotknij palcami ziemi; jeśli ziemia jest sucha przy powierzchni, czas podlewać drzewo.

Wskazówki dotyczące nawadniania drzew figowych

Najlepszym sposobem na podlewanie drzewa figowego jest pozostawienie węża lub ustawienie kroplówki w odpowiedniej odległości od pnia. Korzenie drzew rosną zazwyczaj szerzej niż korona drzewa, dlatego należy ustawić nawadnianie tak, aby podlewać ziemię, która wychodzi poza koronę figowca. Ilość i częstotliwość podlewania zależy od ilości opadów, temperatury i wielkości drzewa. Podczas gorących, bezdeszczowych okresów, może być konieczne podlewanie figi raz w tygodniu lub więcej. Latem przynajmniej raz w miesiącu należy głęboko podlewać figę, aby wypłukać osady soli, jak również aby doprowadzić wodę do głębokich korzeni. Drzewa figowe uprawiane w pojemnikach z reguły będą musiały być podlewane częściej, szczególnie gdy temperatura na wolnym powietrzu wzrasta powyżej 29 C. Może to oznaczać konieczność codziennego nawadniania, ale także wcześniejsze dotykanie gleby w celu sprawdzenia, czy podlewanie jest konieczne. Figi nie lubią mokrej ziemi, więc nie należy podlewać ich zbyt często. Pozwól, aby drzewo trochę wyschło pomiędzy podlewaniem. Pamiętaj, aby podlewać powoli i głęboko, tylko nie podlewaj zbyt często. Wystarczy podlewać co 10-14 dni.

4 thoughts on “Podlewanie drzew figowych

Comments are closed.