Jak leczyć chorą roślinę Boysenberry?

Boysenberry są wspaniałe w uprawie, dając zbiór soczystych, słodkich jagód pod koniec lata. Ta krzyżówka odmian malin i jeżyn nie jest tak powszechna i popularna, jak kiedyś, ale nie powinniśmy o niej zapominać. Można ją uprawiać w ogrodzie, ale należy uważać na powszechne choroby.

Choroby Boysenberry

Rośliny Boysenberry są podatne na większość tych samych chorób, co jeżyny i borówki. Dowiedz się, jakie są powszechne choroby Boysenberry, abyś mógł obserwować ich objawy i wcześnie wykryć je w celu ich zwalczania i leczenia.

  • Rdza liściowa. Ta choroba grzybicza powoduje powstawanie żółtych krostek na liściach i pędach roślin z rodziny Boysenberry. Z czasem pędy i liście wysychają i pękają.
  • Kolejna infekcja grzybicza, ta objawia się jako małe purpurowe plamki na liściach i nowych pędach. Na pędach będą rosły i stawały się szarawe. Mogą też być obumarłe.
  • Spur blight. Grzyb, który powoduje zarazę borowinową, rozwija się w postaci fioletowych plam na pędach. Nowe pędy i pąki obumierają na nowo.
  • Rdza pomarańczowa. Małe, żółte plamki na liściach to pierwsze oznaki rdzy pomarańczowej, choroby grzybiczej. Ostatecznie rozwijają się w krosty, które wytwarzają pomarańczowe zarodniki.
  • Zgnilizna owocowa. Występuje, gdy dojrzewające owoce gniją na gałęziach. Najbardziej podatne na gnicie są przejrzałe jagody.

Jak leczyć chorą Boysenberry?

Wiele typowych problemów z Bpusenberry można łatwo rozwiązać w przydomowym ogrodzie, zwłaszcza jeśli zwracasz uwagę na objawy i wcześnie je dostrzegasz lub stosujesz środki zapobiegawcze:

  • Jeśli widzisz oznaki rdzy łodygi i liści, to po prostu usuń zaatakowane części. Spalić je, aby uniknąć rozprzestrzeniania się infekcji. Infekcja nie powinna mieć większego wpływu na zbiory.
  • Anthracnos może spowodować obumieranie, a nie ma na to dobrego lekarstwa. Spryskiwanie środkiem grzybobójczym w późnym okresie uśpienia może jednak pomóc w zapobieganiu temu zjawisku.
  • Rdza pomarańczowa jest szkodliwą i ogólnoustrojową infekcją. Jeśli pozwoli się jej rozprzestrzeniać zbyt daleko, roślina nie będzie produkować żadnych jagód. Niestety, nie ma środka grzybobójczego, który będzie leczyć rdzę pomarańczową, więc trzeba usunąć i zniszczyć uszkodzone rośliny, najlepiej przed pęknięciem krosty.
  • W przypadku zgnilizny owoców najlepszym rozwiązaniem jest zapobieganie jej, choć do ratowania jagód, które zaczynają gnić, można użyć środka grzybobójczego.

Leczenie i kontrola jest możliwa w przypadku większości problemów Boysenberrów, ale profilaktyka jest zawsze najlepsza. Należy używać certyfikowanych roślin wolnych od chorób, zapewnić dużo miejsca na cyrkulację powietrza i upewnić się, że gleba dobrze drenuje. Podczas podlewania należy stosować wodę tylko u podstawy łodyg, aby uniknąć nadmiernej wilgotności, która może prowadzić do choroby.

One thought on “Jak leczyć chorą roślinę Boysenberry?

Comments are closed.