Czy można uprawiać chlebowiec w zimie?

Mimo, że w Polsce jest uważany za niezwykłą egzotyczną roślinę, chlebowiec (Artocarpus altilis) jest pospolitym owocującym drzewem na tropikalnych wyspach całego świata. Uprawa chlebowca w Nowej Gwinei, Malezji, Indonezji i na Filipinach trafiła do Australii, na Hawaje, na Karaiby oraz do Ameryki Środkowej i Południowej, gdzie jest uważana za odżywczy super owoc w opakowaniu. W tych tropikalnych miejscach ochrona owoców chlebowca przed zimą jest na ogół niepotrzebna. Ogrodnicy mający działki w chłodniejszym klimacie zastanawiają się, czy możliwe jest uprawianie owoców chlebowca w zimie? Kontynuuj lekturę, aby dowiedzieć się więcej na temat odporności owoców chlebowca na zimno i pielęgnacji zimowej.

Chlebowiec i jego tolerancja na zimno

Drzewa chlebowe to wiecznie zielone, owocowe drzewa tropikalnych wysp. Rozkwitają w gorącej, wilgotnej pogodzie jak drzewa podkładowe w lasach tropikalnych z piaszczystymi, pokruszonymi glebami koralowymi. Cenione za bogate w białko i węglowodany owoce, które w rzeczywistości są gotowane i spożywane jak warzywo, pod koniec XVII i na początku XIX wieku niedojrzałe rośliny chlebowca były importowane na cały świat do uprawy. Te importowane rośliny odniosły wielki sukces w regionach o klimacie tropikalnym, ale większość prób uprawy drzewek chlebowca w Polsce nie powiodła się ze względów środowiskowych.

Podczas gdy rośliny są sklasyfikowane ją jako wytrzymałe do -1 C., drzewa chlebowca zaczynają wykazywać trudności, gdy temperatura spada poniżej 16 C. W miejscach, gdzie temperatury mogą być niskie przez kilka tygodni lub dłużej w zimie, ogrodnicy mogą być zmuszeni do przykrycia drzew, aby zapewnić ochronę. Należy pamiętać, że drzewa chlebowca, w zależności od odmiany, mogą rosnąć na szerokość 12-24 m. i wysokość 6 m..

Pielęgnacja chlebowca w zimie

W miejscach tropikalnych ochrona zimowa owoców chleba nie jest konieczna. Odbywa się to tylko wtedy, gdy przez dłuższy czas temperatura utrzymuje się poniżej 13 C. W klimacie tropikalnym drzewa chlebowca mogą być jesienią nawożone nawozem ogólnego przeznaczenia i opryskiwane ogrodniczymi opryskami w celu ochrony przed niektórymi szkodnikami i chorobami owoców. Zimą można również wykonywać coroczne przycinanie drzew w celu kształtowania ich kształtu.

Ogrodnicy, którzy chcą spróbować uprawy chlebowca, ale chcą zachować bezpieczeństwo, mogą uprawiać drzewa chlebowca w pojemnikach w klimacie umiarkowanym. Uprawiane w pojemnikach drzewa chlebowca mogą być utrzymywane w niewielkich rozmiarach przy regularnym przycinaniu. Nigdy nie dadzą one wysokich plonów, ale tworzą doskonałe egzotycznie wyglądające, tropikalne rośliny tarasowe.

W przypadku uprawy w pojemnikach, zimowa pielęgnacja chlebowca jest tak prosta jak zabranie rośliny do domu. Stała wilgotność gleby są niezbędna dla zdrowych drzew chlebowca uprawianych w pojemnikach.

2 thoughts on “Czy można uprawiać chlebowiec w zimie?

Comments are closed.