Czy można uprawiać chlebowiec w pojemniku?

Chlebowiec jest podstawowym pożywieniem w wielu krajach tropikalnych, gdzie rośnie jako rodzime drzewo. Ponieważ jest przyzwyczajony do bardzo ciepłego klimatu, nie może rosnąć na zewnątrz w strefach, gdzie temperatury spadają poniżej zera. Jeśli mieszkasz w strefie klimatu umiarkowanego i nadal chcesz spróbować swoich sił w uprawie chlebowca, powinieneś rozważyć uprawę tego drzewa w pojemniku. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o pielęgnacji i wymaganiach dotyczących uprawy chlebowca.

Uprawa chlebowca w pojemniku

Czy można uprawiać chlebowiec w pojemniku? Tak, ale to nie będzie to samo co hodowanie go w ziemi. W naturze, w ich rodzimej Azji Południowo-Wschodniej, drzewa chlebowca mogą osiągać 26 m. wysokości. To po prostu nie będzie miało miejsca w pojemniku. A ponieważ drzewa chlebowca potrzebują wielu lat, aby osiągnąć dojrzałość i zacząć wydawać owoce, istnieje duża szansa, że nigdy nie dojdziesz do etapu zbiorów.

W związku z tym, są to ciekawe drzewa, które można uprawiać jako rośliny ozdobne. I chociaż twoje drzewo nie osiągnie pełnej wysokości to powinno rozwijać się dobrze w doniczce.

Pielęgnacja chlebowców posadzonych w pojemniku

Kluczem do uprawy drzew chlebowca jest właśnie przestrzeń. Spróbuj posadzić drzewo w tak dużym pojemniku, jak tylko potrafisz – co najmniej 51 cm średnicy i wysokości. Istnieje kilka odmian karłowatych drzewek chlebowca, które znacznie lepiej sprawdzają się w pojemnikach.

Drzewa chlebowca są typowe dla tropików i potrzebują dużo wilgoci. Wybierz oszklony lub plastikowy pojemnik, który lepiej zatrzymuje wodę. Nigdy jednak nie pozwól, aby doniczka stała w wodzie w spodku, ponieważ może to utopić roślinę.

Drzewa chlebowca potrzebują dużo światła i ciepłej pogody. Latem trzymaj je na zewnątrz, gdy temperatura przekracza 15 stopni Celsjusza. Są to idealne dla nich warunki. Gdy temperatury zaczną spadać poniżej 15 stopni Celsjusza, przenieś drzewo do środka i umieść je w bardzo słonecznym, skierowanym na południe oknie. Drzewa chlebowca obumrą, jeśli będą wystawione na działanie temperatur poniżej 4,5 stopni Celsjusza przez ponad kilka godzin.

3 thoughts on “Czy można uprawiać chlebowiec w pojemniku?

  1. Chyba w naszym kraju nie uda się wyhodować chlebowca. Przyznam, że raz próbowałem, ale się nie powiodło. Według mnie w każdym ogrodzie powinna pojawić się lampa ogrodowa.

Comments are closed.